Turkusowa organizacja – zarządzanie oparte na zaufaniu

turkusowa organizacja

Czy potrafisz wyobrazić sobie dobrze prosperującą firmę bez szefa? Przedsiębiorstwo, które „samo się zarządza”? Zbudowane na wzajemnym zaufaniu, pracy zespołowej, pozbawione rywalizacji i skomplikowanej struktury organizacyjnej? Chaos, utopia czy przepis na sukces? Turkusowa organizacja dowiedz się więcej o jednej z najbardziej przewrotnych koncepcji zarządzania ostatnich lat.

Co to jest turkusowa organizacja?

Pierwszy raz o turkusowej organizacji wspomniał w swojej książce Pracować inaczej Frederic Laloux, który wyodrębnił 5 koncepcji zarządzania:

Laloux usystematyzował koncepcje za pomocą kolorów. Każdy opisany przez niego model należy traktować jako kolejny etap rozwoju ludzkiej świadomości na temat zarządzania. Zaczynając od czerwonej – prymitywnej formy, kończąc na turkusowej – najbardziej innowacyjnej.

Turkus to zarządzanie oparte na zaufaniu i współpracy. Pracownicy to jedna wielka „rodzina”, która wspólnie tworzy firmę i wypełnia jej misje. Każdy zatrudniony zna cel, wie co ma robić, samodzielnie wyznacza sobie zadania, podejmuje decyzje i jest za nie odpowiedzialny.

Turkusowa organizacja przepisem na dobre życie?

Nie dążymy do uznania, sukcesu, bogactwa i przynależności, by wieść dobre życie, dążymy do dobrze przeżywanego życia, a jego efektem może stać się uznanie, sukces, bogactwo i miłość.

Frederic Laloux

Ostatnio zapytałam młodego człowieka, kim chce zostać w przyszłości. Odpowiedział mi bez wahania: Nie mam pojęcia. Zaraz potem dodał, że chciałby zarabiać tyle pieniędzy, żeby nie musieć pracować. Zaoszczędzony czas wykorzystałby na podróże i rozwój swoich zainteresowań.

A teraz zastanówmy się, czy taki schemat myślenia jest nam obcy? Ilu szczęściarzy może pochwalić się pracą, do której lubi wracać? U większości przypomina to wyścig szczurów. Chcemy osiągnąć sukces, żeby mieć pieniądze, które zapewnią nam dostatnie i bezproblemowe życie. Każdego dnia idąc do pracy, takie osoby zaciskają zęby i mruczą pod nosem, że kiedyś będą mieli tyle pieniędzy, że nie będą musieli iść „do tej cholernej firmy”.

Koncepcja turkusowej organizacji zmusza do zmiany tego myślenia. Według niej przepisem na szczęście, jest miejsce pracy, w którym znajdziemy sens naszego życia, swobodę działania, poczucie twórczej wolności. Kochając swoją pracę, jesteśmy skazani na sukces, który następnie będziemy mogli zmonetyzować. Znana myśl Konfucjusza, która brzmi: Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu, nabiera tutaj nowego, głębszego wydźwięku.

Turkusowa organizacja – podział obowiązków

W turkusowej organizacji dobrze nam znany zakres obowiązków pracownika nie istnieje. Każdy robi to co potrafi, wtedy kiedy jest to potrzebne i bierze za to odpowiedzialność. Taka struktura organizacyjna pozwala szybciej rozwiązać problem, który staje się automatycznie dla nas nowym wyzwaniem.

Turkusowa organizacja – kto w zespole podejmuje decyzje i bierze za nie odpowiedzialność?

W turkusowej organizacji każdy pracownik ma prawo podjąć decyzję, jeżeli weźmie za nią odpowiedzialność i nikt z pozostałych współpracowników nie zgłosi sprzeciwu. Jeżeli jego decyzja będzie miała negatywne skutki, musi zlokalizować przyczynę i znaleźć rozwiązanie. W myśl zasady, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Dekalog turkusowej cywilizacji

Turkusowa organizacja – miejsce pracy, do którego chcemy wracać

Turkusowa organizacja to idealne miejsce pracy dla osób ambitnych, kreatywnych, które znają swoje mocne i słabe strony. Brak szefa, hierarchii, sztywnych zasad, presji są idealnymi warunkami do rozwoju. Szczęśliwy pracownik to prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo.

Jednak mimo tylu zalet ten nowoczesny model zarządzania posiada również swoją ciemną stronę. Należy pamiętać, że turkus nie jest dla każdego. Ta koncepcja z założenia wymaga od pracownika samodzielności w działaniu, dużego zaangażowania i samoinicjatywy. Nie ma tu miejsca, dla tych, którym trzeba pokazywać palcem, co mają robić i za których trzeba rozwiązywać problemy. Tak jak zgrany i dobrze dobrany zespół może w krótkim czasie przyczynić się do znacznego rozwoju firmy, tak wystarczy jedno słabe ogniwo, żeby doprowadzić do wewnętrznego nieuporządkowania i rozmycia wizji dalszego rozwoju firmy.

Zapisz się do newslettera!

Co myślicie o turkusowej organizacji? A może sami pracujecie w firmie, która jest prowadzona w oparciu o taki model zarządzania? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu. I zapiszcie się do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top