Szukasz dla swojego dziecka ciekawych form nauki? Z morza podcastów wybrałam te, które uważam za najbardziej wartościowe dla dzieci w procesie przyswajania języka obcego. Znajdziesz tutaj 10 propozycji anglojęzycznych i 5 włoskojęzycznych.
Odsłuchaj artykuł w wersji audio.
Podcasty: co to takiego i jak nimi zarządzać?
Co to jest podcast? Najprościej mówiąc, jest to audycja, która ukazuje się w odcinkach i której możesz wysłuchać, kiedy tylko chcesz. Możesz pobierać konkretne odcinki na dysk lub zarządzać nimi poprzez aplikację.
Ja korzystam z aplikacji Podcast Addict. Jest darmowa i prosta w obsłudze. Pomaga zachować przejrzystość w odsłuchiwaniu kolejnych plików. W menu z łatwością zorientujesz się, które odcinki już kiedyś odtwarzałaś, a które dopiero przed Tobą.
Podcast w języku obcym: jak może pomóc?
Jeśli chcesz oswajać dziecko z językiem obcym, podcast może być jedną z form, które Ci w tym pomogą (inne znajdziesz tutaj). Zastanawiasz się jak? Te niepozorne pliki audio pozwolą Ci stworzyć w domu language-friendly environment, czyli środowisko sprzyjające nauce języka.
Po pierwsze, pozwolisz dziecku osłuchać się z rodzimymi użytkownikami języka i wzorcowym akcentem. To szczególnie ważne, jeśli przekazujesz dziecku język, w którym nie mówisz zbyt dobrze lub którego nie znasz w ogóle, a także jeśli masz problemy z poprawną wymową lub akcentem. Dlaczego? W ten sposób różnicujesz źródła, z których Twoje dziecko poznaje język i dajesz mu dostęp do poprawnych wzorców.
Podcasty to również dobra opcja, by zmotywować się do mówienia do dziecka w danym języku. Znasz to uczucie, gdy nie masz siły na mówienie po angielsku albo po prostu Ci się nie chce? Mnie w takich momentach pomagają właśnie podcasty. Kiedy je włączam, po kilku minutach wkręcam się w angielski i zaczynam w tym języku mówić do córki.
A wiesz, co jest najfajniejsze? Dobre podcasty zawierają mnóstwo ciekawostek i konkretnej wiedzy o świecie, z której skorzysta nie tylko Twoje dziecko, ale również Ty. To dopiero win-win!
Jeśli zainteresował Cię temat podcastów i roli korzystania z multimediów w nauce języka, to więcej dowiesz się z artykułu “Bajki i podcasty. Czy w ten sposób nauczę dziecko języka obcego?”. A tymczasem przechodzimy do starannie wyselekcjonowanych podcastów po angielsku i włosku!
10 podcastów dla dzieci w języku angielskim
- But Why: A Podcast for Curious Kids – show, w którym dzieci zadają pytania, a prowadzący szukają na nie odpowiedzi. Jeśli chcesz wiedzieć, czy zwierzęta zawierają małżeństwa lub dlaczego lód jest śliski, to jesteś w odpowiednim miejscu.
- Stories Podcast – krótkie bajki z morałem, zawsze ubarwione piosenką (lub piosenkami). Znajdziesz tu baśnie z całego świata.
- Circle Round – interpretacje bajek z całego świata. Dużym plusem jest to, że lektorzy mówią bardzo wyraźnie. Na koniec twórcy zawsze proponują aktywność, którą możesz wykonać z dzieckiem lub temat do rozmowy. W tle przyjemna ścieżka dźwiękowa.
- Story Pirates – część z was może nie wiedzieć, że jestem komikiem i występuję w teatrze improwizowanym, ale skoro teraz już wiecie, to… Grzechem byłoby nie polecić tego podcastu! Będzie idealny dla przedszkolaków i dorosłych słuchaczy. Dzieci wysyłają do twórców napisane przez siebie historie, a aktorzy, komicy, improwizatorzy i muzycy tworzą z nich prawdziwe perełki. Na początku każdego odcinka możecie wysłuchać oryginału opowieści. Następnie prowadzący dzwonią do dzieci i pytają, jak podobała im się ich interpretacja.
- Good Night Stories for Rebel Girls – możliwe, że kojarzysz książki z tej serii, ale czy wiedziałaś, że możesz posłuchać też podcastu? W postaci bajek wysłuchacie historii niezwykłych kobiet z całego świata. Co za moc!
- Little Stories for Tiny People – tytuł mówi w tym przypadku wszystko! Warto posłuchać!
- Short and Curly – dynamiczny i zabawny podcast poruszający zagadnienia etyczne. Autorzy szukają odpowiedzi na pytania, które nas, dorosłych, często przyprawiają o gęsią skórkę, czyli czy rodzice to hipokryci i czy kanibalizm może być w ogóle okej. Dobry wybór dla starszaków.
- The Past and The Curious – kanał, na którym znajdziecie fantastyczne ciekawostki na temat historii. Jeśli sądziliście, że historia to nuda, po kilku odcinkach zmienicie zdanie!
- Harry Potter at Home: Readings – jedyny tytuł, którego nie znajdziecie na Podcast Addict, lecz na Spotify. Światowe sławy ze świata rozrywki, muzyki i sportu czytają pierwszy tom przygód Harry’ego Pottera. W odcinku numer jeden spotkacie się z samym Danielem Radcliffem! Co tydzień odcinek z nowym rozdziałem i nowym czytającym. Jest tu więcej potteromaniaków? Dajcie znać w komentarzu, że nie jesteśmy same!
- TED Talks Daily – to jedyny podcast w tym zestawieniu, który nie jest stricte dla dzieci. Jednak umieszczam go tutaj, ponieważ znajdziesz tam miniwykłady na każdy dzień z praktycznie każdej dziedziny życia (od sztucznej inteligencji po zoologię). Możesz wybrać odcinek, który wysłuchasz i przedyskutujesz z dzieckiem, ale możesz też puścić podcast dla samej siebie, żeby zmotywować się do mówienia po angielsku. Ja słuchałam go bardzo intensywnie w pierwszym półroczu życia mojej córeczki – bardziej dla siebie niż dla niej. Przyczynił się do wprowadzenia angielskiego ducha w naszym domu.
5 podcastów dla dzieci (i nie tylko) w języku włoskim
Wśród włoskich podcastów znajdziesz kilka propozycji, które nie są skierowane typowo do dzieci. Nie mają na przykład barwnej interpretacji i ścieżki dźwiękowej, a poruszane tematy mogą wydawać się maluchom póki co trochę nudne. Jednakże są to świetne podcasty dla dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają naukę włoskiego lub, tak jak ja, wracają do niego po jakimś czasie. Pomogą się osłuchać, odświeżyć język i poczuć flow, by rozmawiać z dzieckiem w italiano na co dzień. Wybrałam tytuły, w których lektorki mówią naprawdę powoli, a tematem jest kultura i temperament Włochów. Słucham ich dla siebie, ale zawsze razem z córką.
- Audiolibri per Bambini (Radio Giochi e Colori) – kolekcja książek czytanych przez Fabia. Znajdziesz tutaj bajki i opowiastki włoskich oraz zagranicznych autorów dla dzieci w każdym wieku.
- Parole di Storie – pod tym tytułem znajdziesz słuchowiska w kilku kategoriach: Favole (opowieści, w których bohaterami są zazwyczaj zwierzęta, adaptacje klasyki i literatury współczesnej), Fiabe (bajki dla dzieci i wszystkich marzycieli), Leggende (legendy z różnych stron świata), Mitologia (mity snute w naszym kręgu kulturowym i w odległych zakątkach świata, historie bogów, bohaterów, wojen, miłości, zdrad), Racconti (opowiadania autorów klasycznych i współczesnych). Subskrybując główny kanał, czyli Parole di Storie, masz już dostęp do wszystkich bajek. Nie musisz dodawać do listy każdej kategorii osobno – chyba że chcesz obserwować tylko jedną z nich.
- Speak Italiano – Pensieri e Parole – pierwsza z propozycji wybrana głównie z myślą o dorosłych słuchaczach. Podcast Lindy o włoskiej kulturze i języku. Lektorka mówi powoli i wyraźnie, co jest niewątpliwym atutem, jeśli stawiasz we włoskim dopiero pierwsze kroki. Do każdego odcinka dostępna jest transkrypcja – możesz ją pobrać i przeczytać po odsłuchaniu audycji lub czytać ją już w trakcie słuchania, by sprawdzić, jak wymawia się poszczególne słowa.
- Learn Italian with Lucrezia – Lucrezia pomoże Ci w nauce włoskiego i przedstawi Ci włoską kulturę. Podcast tworzony dla dorosłych słuchaczy.
- Con Parole Nostre – Italian Conversations – trzy przyjaciółki i nauczycielki włoskiego, Barbara, Elfin i Sylvia, rozmawiają ze sobą na przeróżne tematy. Mieszkają w różnych stronach Włoch i świata, więc konwersacje prowadzą ze sobą online. Cenię ten podcast za autentyczne podejście. Dialogi nie są wcześniej ustalane. Dziewczyny spontanicznie wypowiadają się na określone tematy i dzięki temu możemy podsłuchiwać naturalnie brzmiącą rozmowę. Trochę tak jakbyś siedziała w kawiarni, sącząc cappuccino i próbowała usłyszeć, co mówią osoby przy stoliku obok. Nasze przewodniczki po Włoszech mówią naprawdę szybko! Na szczęście możesz pobrać transkrypcję podcastu. Propozycja dla dorosłych słuchaczy.
Dołącz do grona dobrze poinformowanych zołz!
Masz swoje ulubione podcasty językowe dla dzieci? Podziel się nimi w komentarzu! A jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, dołącz do naszego newslettera.
3 czerwca, 2020
Wspaniale :)! Napisałaś, że dla dzieci. A ja sobie zapisałam stronę i zaczynam słuchać. Uczę się włoskiego i uwielbiam bajki, będzie bardzo miłą odskocznią w poważnym życiu.
3 czerwca, 2020
Bardzo się cieszymy! Miłego słuchania 🙂