Jak napisać dobre CV? Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie!

Jak napisać dobre CV

Być może chcesz zmienić pracę. Być może obecna sytuacja z COVID-19 zmusiła Cię do jej nagłego poszukiwania. Z frustracją już kolejny tydzień z rzędu czekasz na wiadomość od przyszłego pracodawcy. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego telefon milczy. Przecież masz świetne kwalifikacje!?

Czy wiesz, jak wygląda proces rekrutacji z perspektywy rekrutera? W tym artykule podpowiem Ci, jak w prosty sposób zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Jak napisać dobre CV? Myśl jak pracodawca

Z własnego doświadczenia wiem, że na biurko Twojego potencjalnego pracodawcy trafi zapewne od kilkudziesięciu do kilkuset CV. Wysoko postawiona poprzeczka, prawda? Twoim zadaniem jest zwrócić uwagę rekrutera. Wiele firm nie posiada profesjonalnego działu HR, który wnikliwie rozpatrywałby każde podanie. Jak przebrnąć przez ponad pięćset CV i nie zwariować?

Zazwyczaj dla ułatwienia rekruterzy rozdzielają podania na trzy kategorie:

 • osoby, które zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną,
 • ławka rezerwowych,
 • kandydaci, którzy będą musieli obejść się smakiem.

By znaleźć się w pierwszej kategorii, musisz wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest profesjonalnie przygotowane CV.

Co powinno zawierać CV?

Dobre CV powinno zawierać takie sekcje jak:

 • dane kontaktowe,
 • wykształcenie,
 • doświadczenie,
 • umiejętności,
 • zainteresowania (opcjonalnie),
 • podsumowanie zawodowe (opcjonalnie),
 • osiągnięcia (opcjonalnie),
 • klauzulę CV.

Wydaje się, że przygotowanie dobrego CV to bułka z masłem – nic bardziej mylnego. Na co warto zwrócić uwagę i jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?

Kolejność informacji w CV ma znaczenie

Na wstępie zwróć uwagę, w jakiej kolejności poukładane są poszczególne sekcje w Twoim CV. Analizując poszczególne aplikacje, najpierw zwracam uwagę na kontakt (czy jest kompletny). Następnie sprawdzam kolejno wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia zawodowe i zainteresowania.

Jak napisać dobre CV? Zastosuj zasadę odwróconej chronologii

Podczas opisu Twojej ścieżki kariery, warto skorzystać z zasady odwróconej chronologii. W pierwszej kolejności, czyli od góry CV, opisujesz najbardziej aktualne miejsca pracy i cofasz się do najstarszych stanowisk.

Odpowiednia kolejność danych pozwala mi w szybki i łatwy sposób znaleźć informacje, które mnie interesują i wybrać odpowiednich kandydatów. To ich zaproszę na rozmowę kwalifikacyjną.

Zdjęcie w CV. Czy jest konieczne?

W dzisiejszych czasach zdjęcie w CV to standard. Odpowiednia fotografia zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie i sprawi, że zostaniesz zapamiętana już podczas pierwszego etapu rekrutacji.

Pamiętaj jednak, że istnieje tutaj taki niepisany savoir vivre. Nie zamieszczaj w CV zdjęcia z rodzinnej imprezy, wakacji, selfie. Chcesz zrobić dobre wrażenie i wypaść profesjonalnie? Zamieść w CV zdjęcie wykonane przez fotografa.

Brak danych kontaktowych w CV

Przed rozpoczęciem wysyłania aplikacji do firm, zwróć uwagę, czy dane kontaktowe w Twoim CV są kompletne.

Sekcja danych kontaktowych powinna zawierać: numer telefonu, e-mail oraz adres zamieszkania (opcjonalnie). Jest to ogromnie ważne, by rekruter mógł się z Tobą skontaktować.

Zwróć uwagę na swój adres e-mail. Aż 44% badanych HR-owców za przyczynę odrzucenia CV podaje nieprofesjonalnie brzmiący adres e-mail – misiaczek91, sexitomek69? Jeżeli Twój e-mail przypomina te, które wymieniłam w poprzednim zdaniu, to koniecznie załóż nowy, profesjonalny adres.

Zbędne informacje w CV

HR-owca nie interesuje data Twojego rozwodu, status związku, liczba dzieci, albo numer PESEL. W CV zamieść tylko te informacje, które będą istotne z punktu widzenia procesu rekrutacji. Zbytni ekshibicjonizm może zostać negatywnie odebrany przez Twojego potencjalnego pracodawcę.

Błędy ortograficzne i językowe w CV

Pamiętaj, by sprawdzić swoje CV pod względem poprawności ortograficznej i językowej. To bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie.

W artykule Jak Ty piszesz, tak Cię widzą – pięć wskazówek jak napisać poprawny językowo e-mail znajdziesz informacje, jak poprawnie przygotować e-mail z aplikacją do firmy.

Nie kłam w CV

Nie wymieniaj w CV firm, w których nie pracowałaś lub w których wykonywałaś pracę „na czarno”. Kłamstwo w CV to przestępstwo. Może za nie grozić nie tylko utrata pracy, dobrego imienia, ale i wysoka kara grzywny. Dokładnie sprawdź, czy dane na Twoich świadectwach pracy zgadzają się z informacjami, które zadeklarowałaś w swoim CV.

Nie wymieniaj w aplikacji umiejętności, których nie posiadasz. Wielu kandydatów deklaruje w swoich podaniach znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyznają, że w sumie ostatni raz angielski mieli w szkole średniej i to, co obecnie potrafią powiedzieć w tym języku, to się przedstawić. Pamiętaj, kłamstwo ma zawsze krótkie nogi.

Estetyka przepisem na sukces?

Z CV jest trochę jak z zakochaniem – kilka sekund decyduje o tym, czy zainteresujesz rekrutera.

CV ma być czytelne, schludne i kreatywne. Postaraj się umieścić wszystkie informacje na jednej stronie. Jeżeli posiadasz spore doświadczenie i rozległy zakres obowiązków, wymień jedynie z nazwy stanowiska, na których pracowałaś, a w liście motywacyjnym napisz szerzej o swoich kompetencjach.  

Jak napisać dobre CV? Zaskocz kreatywnością swojego pracodawcę!

Większość CV trafiających na moje biurko jest przygotowana niedbale. Brak zdjęcia, rozwalony tekst, zwykły plik w Word. Jak dokument przygotowany w taki sposób ma przykuć moją uwagę i skłonić mnie do tego, by zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną?

Z pomocą nadchodzą KREATORY CV. Zbawiciele narodów! Zwłaszcza dla osób, które nie umieją w grafikę. Na takich platformach jak canva.com, czy pracuj.pl znajdziesz darmowe, gotowe szablony CV. Niesztampowy wzór może skutecznie przyciągnąć uwagę HR-owca.

przykładowe szablony CV ze strony canva.com

Format dokumentu

Zwróć uwagę na format dokumentu, w jakim wysyłasz e-mailowo swoje CV. Pracodawcy zazwyczaj preferują PDF. Jednak wielu z nich już w treści ogłoszenia o pracę prosi o zapisanie pliku w konkretnym formacie. Zły format pliku spowoduje, że Twoje CV zostanie odrzucone już na samym początku.

Klauzule w CV

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w CV to niezbędna formalność. Pamiętaj, że przepisy ciągle się zmieniają, więc sprawdź, czy podajesz aktualną formułkę zgody na przetwarzanie danych. Bez tego pracodawca może nigdy nie przeczytać Twojej aplikacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

CV w pogotowiu

Jak widzisz przygotowanie dobrego CV wymaga czasu. Warto mieć je w pogotowiu, nawet jeśli aktualnie nie poszukujesz pracy. W momencie jej nagłej utraty będziesz mogła szybko zaktualizować plik i zminimalizujesz prawdopodobieństwo wystąpienia błędów.

A Ty? Czy zauważyłaś, któreś z wymienionych błędów w swoim CV?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top